Mad: Restaurant BÆST
I dag er en rigtig, rigtig spændende dag, for jeg skal på en større fotoopgave, som jeg glæder mig til at fortælle jer meget meget mere om ved lejlighed. I skrivende stund sidder jeg ved computeren i køkkenet, pakket ind i min dyne med kaffe i koppen og klimper på tasterne efter at have lagt neglelak.
I morgen er det weekend – jeg forestiller mig, at de fleste af os tæller ned – og dertil kommer her en anbefaling fra hjertet. Et must eat i København. I fredags inviterede jeg min kæreste på BÆST ved Guldbergsgade, Nørrebro. Et par dage inden havde jeg været i Empire bif og set Selma, dér havde jeg lagt mærke til BÆST (jeg er sikkert langsom). I virkeligheden fik mine øjne fat på én ting gennem vinduerne – den store pizzaovn. Det eneste der behøves for at imponere sådan en som mig.
Jeg bookede bord samme aften til fredag – vores kyssemærkedag. Der var stort set fuldt booket, men det lykkedes, 17.15, early birds (nu har vi også været kærester i otte år, vi skal vel hjem og se X-Factor). Jeg siger det bare – det var en af de bedste spiseoplevelser, vi længe har haft. Ikke at den slags forkælelse er hverdagskost for os, men vi har altså prøvet en del gode steder gennem tiden fx Kadeau.
BÆST er i familie med Relæ og Manfreds (og bageriet Mirabelle, som ligger lige ved siden af Bæst), og den er såvidt jeg forstår 100 % økologisk. De laver deres egen to die for mozzarella på dansk mælk hver morgen. Ingredienserne er såvidt muligt danske, alternativt italienske.
Man skal være til det italienske køkken, for det er det, man får. Da det var vores første gang på stedet, besluttede vi os for at gå all in med deres menu Store BÆST med beskrivelsen: Flere retter, mere charcuterie, mere knald på og masser af sjov i gaden. Inklusiv mozzarella, signaturretter og flere tosserier. Man får en tour de menukort, og jeg har slet ikke tal på, hvor mange retter vi fik. Det var mange. Og nu det var mærkedag for os, så flottede jeg mig og gav også vinmenu. Man er vel lidt en sugar mama på sådan en fredag.
Af mad fik vi den lækreste charcuterietallerken og en tør, lækker, modnet parmesan. Vi fik grillet knoglemarv, hvilket var lidt mærkeligt, men ret delikat. Så var der pizza med tomat, mozzarella og basilikum og pizza med rygeost (tror jeg nok?) og ramsløg. Der var små salater, carpaccio på torskecreme, stenbidderrogn. Der var så meget, at vi faktisk ikke kunne spise op til sidst. Næste gang går vi nok for Lille BÆST, men det var nu meget sjovt at komme gennem det meste af menukortet.
Store Bæst koster 495 kroner pr. mand, og for os var der mere end rigeligt mad. Man kan også få en pizza for omkring 100 kroner, og det er den bedste pizza jeg har fået i København LÆNGE. Perfekt syre i bunden til min smag. Stemningen var ret afslappet, og køkkenet åbent, så man kunne følge lidt med. Det må egentlig være stressende – tal om åbent kontorlandskab med tilskuere. Der skal altså være 100 % styr på rytmen.
Det eneste, der faktisk skuffede, det var tiramisuen, som jeg sluttede på. Det blev lidt en tankestreg i stedet for et punktum oven på en vanvittig lækker menu. Jeg ELSKER tiramisu og har altså prøvet mange af byens, og laver også selv en ganske lækker én af slagsen. Denne her manglede kaffesmag, den rette balance mellem ladyfingers og mascarpone. Ja, jeg var faktisk lidt skuffet. Men det skal ikke ødelægge resten af oplevelsen, for der var sørme god betjening – virkelig kompetent, der vidste, hvad de serverede også på vinområdet. Deres sommelier er ret, ret dygtig. Næste gang går jeg bare for vanilijeisen med salt og olivenolie, som min kæreste slubrede tilfreds.
I kan se menukortet HER.
^^^Salat på bl.a. grape
^^^Starteren charcuterie med surdejsbrød
^^^Stenbiderrogn og mozzarella
^^^Vaniljeis med olivenolie og salt
Mmmmm….spiste også på Bæst i lørdags. Bedste oplevelse meget længe (også selvom man tit går ud og spiser dyre og fancy steder!). Fik den lille menu plus mozzarella og vanilleis med olivenolie – vi var ved at revne – flot at i kunne spise den store 🙂 og den der is – moms den var god! Fik rødvin, cocktail og espresso til og kom af med omkring 600 kr per person. Virkelig god value for money.
Den der is… Jeg får lyst til at flyve til DK ASAP! Nøøøøj, hvor ser den god ud!
Nu er jeg endnu mere ærgerlig over, at de ikke havde frokoståbent den søndag, jeg var på de kanter. Damn. Men, men… stedet er på to-try-listen.
Kære Cathrine
Jeg bliver simpelthen nødt til at skrive til dig her. Da jeg læste dette indlæg i sin sted lød det simpelthen for godt til at være sandt, så det blev straks skrevet på vores to-do liste over spisesteder, der skulle besøges.
Da jeg så scorede drømmejobbet i går, skulle det naturligvis fejres med manér. Jeg mailede menukortet og dit indlæg til min kæreste og han var straks solgt. Desværre var der fuldt booket (på en onsdag!!) – så vi troppede op foran indgangen kl. 16.58 så vi var sikre på at få bord. Vi flottede os i dagens anledning og snuppede deres “Store BÆST” menu, og hold nu op! Jeg kan se, at vores menu var sat lidt anerledes sammen end Jeres, men med mindst lige så meget wauw-effekt. Det var virkelig intet mindre end fuldstændig fantastisk. Aldrig har jeg fået så lækker en mozerella og så lækkert et stykke pizza for den sags skyld. Vi blev også forkælet med friske hvide asparges og den lækreste karamel-agtige skinke. Det hele var så top gennemført.
Det er bestemt ikke sidste gang vi sætter vores ben der, og den lander klart i en top 3 over de steder vi har besøgt i København so far 🙂 Du må se om du ikke kan lokke Adam på lidt flere dates, for jeg tager hellere end gerne imod flere af den her slags anbefalinger <3 Tak for det!
Jaaaaaaa! FØRST og fremmest Katrine, TIL LYKKE MED DRØMMEJOBBET! Dernæst – hvor er det bare mega fedt, at I kunne bruge anbefalingen, og den også faldt i jeres smag. Vi nøjes nok med “lille bæst” eller en pizza næste gang (var I også stopmætte??), men maden er altså også på vores top 3, måske endda top 2 😀 DEJLIGT det kunne bruges! Til en hurtig date kan jeg anbefale især Bollyfood i Kødbyen – det er i en helt anden boldgade ; SU-venligt, hurtigt osv. Men hvis man er til indisk er det VIRKELIG godt! KH
Det kan du bande på vi var, selv min kæreste som nu ellers godt kan tage fra, var stopmæt 🙂 Vi har helt bestemt også planer om at svinge forbi til en pizza en aften, for det var uden tvivl de bedste stykker pizza jeg har fået meget længe!
Bollyfood er hermed skrevet på listen, jeg er en sucker for indisk, så det må vi prøve når lejligheden byder sig. Tak for svar og gode tips, og held og lykke med korrekturlæsningen 😉